Gotujenka – smacznie, tradycyjnie, zdrowo

Nasze domowe potrawy przygotowujemy w oparciu o sprawdzone regionalne przepisy, a składniki do ich wykonania kupujemy od regionalnych producentów, którzy podobnie jak my stawiają tradycję i ekologię.
Dania, które przygotowujemy nie zawierają konserwantów i chemicznych ulepszaczy. Jesteśmy zwolennikami naturalnych ziół i przypraw takich jak: oregano, tymianek, cząber, lubczyk, pieprz i wanilia, papryka majeranek, gorczyca… Sól natomiast ograniczamy do minimum.Nasze dania są przygotowywane z najwyższej jakości produktów, bo uważamy, że właśnie to stanowi o smaku potrawy.

Zapraszamy do zakupów

Odbiór zamówień w każdy piątek od godziny

8.00 do godziny 18.00

w pozostałe dni prosimy o kontakt telefoniczny

Dla seniorów możliwość dostawy do domu

Znajdziecie nas Państwo na:

ul. Grunwaldzkiej 29

w Nowym Mieście Lubawskim

Smak i Tradycja

Nasze mięsa są przygotowywane według tradycyjnych przepisów wędzarniczych.

Szynki i schaby

Zobacz

Boczek wędzony

Zobacz

Kiełbasa swojska

Zobacz
458

Klientów, którzy kupili nasze produkty

0%

Konserwantów i wzmacniaczy smaku

100%

Naturalnych produktów

Loading...

Kilka cennych przepisów

Swojski chleb

Przygotowanie

Mąkę przesiać do dużej miski (dodać otręby zgromadzone na sitku po przesianiu mąki razowej), dodać sól, pokruszone drożdże i wszystko wymieszać łyżką. Wlać wodę i wymieszać składniki łyżką (krótko, do połączenia się składników, przez około pół minuty). Miskę z ciastem przykryć talerzem lub folią i odstawić do wyrośnięcia na około 14 godzin (minimum 12 godzin), najlepiej na noc (w temperaturze pokojowej, np. na blacie kuchennym).

Stolnicę oprószyć białą mąką i wyłożyć ciasto. Złożyć ciasto trzy lub cztery razy, za każdym razem na pół (ciasto będzie dość rzadkie i nie utworzy kształtnej kulki).

Na blacie kuchennym położyć czystą ściereczkę kuchenną, oprószyć ją mąką razową i położyć w to miejsce złożone ciasto łączeniem do dołu. Przykryć ciasto wystającymi bokami ściereczki i zostawić w ciepłym miejscu w kuchni na 1 – 2 godziny do podwojenia objętości.

Na pół godziny przed końcem wyrastania nagrzać piekarnik do 240 – 250 stopni C, ustawiając kratkę w dolnej 1/3 części piekarnika. Na kratce ustawić przykryty garnek żaroodporny np. żeliwny emaliowany i nagrzewać go razem z piekarnikiem.

Ostrożnie, używając rękawic kuchennych, wyjąć gorący garnek z piekarnika i zdjąć pokrywę. Umieścić ciasto w garnku (zsunąć ze ścierki, uważając aby nie przysypać chleba zbyt dużą ilością mąki) lub szybko i ostrożnie przenieść chleb do garnka w oprószonych mąką dłoniach). Należy uważać, bo garnek będzie bardzo gorący. Garnek przykryć i piec przez 30 minut. Zdjąć pokrywę i piec dalej aż chleb będzie dobrze zrumieniony ale nie przypalony przez 15 – 30 minut (zwykle piekę 20 minut, po 5 minutach pieczenia licząc od zdjęcia pokrywy kładę na chlebie kawałek folii aluminiowej, aby wierzch się nie przypalił i był idealnie zrumieniony).

Wyjąć garnek z chlebem z piekarnika, otworzyć, po kilku minutach wyjąć chleb go z garnka i odłożyć na metalową kratkę do całkowitego ostudzenia. Pokroić po ostudzeniu. Z czerstwego chleba można zrobić pyszne grzanki z tostera.

Loading...
Loading...

Adres:

GOTUJENKA – Domowe Wyroby Kulinarne

ul. Grunwaldzka 29

13-300 Nowe Miasto Lubawskie

tel. 600 815 439